Super Teacher Worksheets

Unit Rate

On these printable worksheets, student will learn the concept of a unit rate, and they will practice solving word problems related to linear measurement, constant speed, and pricing. These math activities align closely with the following Common Core Standards: CCSS.6.RP.A.2, CCSS.6.RP.A.3.B, and CCSS.7.RP.A.1.

Unit Rate Worksheets

Unit Rates as Ratios

Express each ratio relationship as a rate and a unit rate. Comes with an explanation of rates as ratios. Quantities are only whole numbers.
6th and 7th Grades
Rates and Unit Rates (Basic) Worksheet
Common Core
View Available Versions
Preview File
Members can add this to their file cabinet
Understand rates and unit rates as expressions of ratio relationships using a model, then find both for 10 situations. Quantities and unit rates include decimals.
6th and 7th Grades
Rates and Unit Rates (Intermediate) Worksheet
In this letter-matching unit rate activity, students are given rates expressed in ratio language. Find the corresponding unit rate and write its letter on the line.
6th and 7th Grades
Ratios to Unit Rates (Basic) Worksheet
Pair fifteen rate ratios with their unit rate ratios. All situations include at least one fraction or decimal unit rate.
6th and 7th Grades
Ratios to Unit Rates (Intermediate) Worksheet

Unit Rates as Equations

Word problems state a rate and give variables for both quantities. Tell which of four unit rate equations correctly expresses the situation. Includes some fraction and decimals.
6th and 7th Grades
Identify Unit Rate Equations Worksheet
Calculate the unit rate for each rate using ratio language. Then practice expressing unit rates as equations. One question uses a decimal or fraction unit rate. Questions specify which variable is expressed in terms of the other.
6th and 7th Grades
Write Unit Rate Equations Worksheet
Each word problem expresses either a rate or unit rate ratio relationship between two quantities. Set up an equation then find the missing value.
6th and 7th Grades
Unit Rates and Equations Worksheet

Unit Rate Word Problems

This worksheet has 6 basic, two-step word problems. Find the unit rate for each scenario, then apply it to find a proportional rate. Only one unit price situation uses decimals.
6th and 7th Grades
Applying Unit Rates Worksheet
Find the unit rate then apply it to find an unknown quantity using ratio reasoning. Several questions use decimal quantities or unit rates and one requires conversion of hours to minutes.
6th and 7th Grades
Solving Problems with Unit Rate Worksheet

Finding & Comparing Unit Rates

Find the unit rate for each group. 15 questions on this page. Example: 4 burgers for $12 -> $3 per burger.
6th and 7th Grades
Finding Unit Rate Free Worksheet
Read each word problem. Find the unit rate. This basic-level worksheet does not include decimals.
6th and 7th Grades
Finding Unit Rate (Basic) Worksheet
Determine the unit rate for each problem. This intermediate version includes decimals and fractions.
6th and 7th Grades
Finding Unit Rate (Intermediate) Worksheet
Calculate the unit price for each word problem. Then determine which is the better buy.
6th and 7th Grades
Comparing Unit Rate \'Find the Better Buy\' Worksheet
Find two unit rates for each scenario and identify which is greater in context. Requires comparing decimals.
6th and 7th Grades
Comparing Unit Rates Worksheet
See also:
Ratio Worksheets

Review the ratio reasoning behind calculating unit rates with STW's ratio relationship worksheets.

More Middle School Math Topics

On Super Teacher Worksheets, you'll find lots of worksheets for teaching pre-algebra, algebra, box plots, inequalities, slope, surface area, volume, and much more.

Sample Worksheet Images

Finding Unit Rate Worksheet

Unit Rate Worksheets

Comparing Unit Prices Worksheet

Please Log In to Super Teacher Worksheets
Username:
Password:
Can't remember your password?
Not a member yet? Join Today!
Become a Member
Social Media
Follow Us
facebook
Twitter
Pinterest
Instagram
Not a Member?
For complete access to thousands of printable lessons click the button or the link below.
© 2025 Super Teacher Worksheets

PDF with answer key:

PDF no answer key:

Common Core Alignment
Preview